A szerepjátékok fontossága

A különböző szerepjátékok, ahol a kislányok hercegnőt vagy doktornénit, míg a fiúk szuperhőst vagy mozdonyvezetőt játszanak, végtelenül fontosak.

Ne essünk kétségbe, ha a gyerek mindenképp kukásautó sofőr szerepben szeretne tündökölni, hanem hagyjuk kibontakozni: a kreativitás ott kezdődik, hogy szabadjára engedheti gondolatait anélkül, hogy korlátoznánk benne. Később ezek a gyerekek sokkal könnyebben kilépnek a komfortzónájukból, és egy ismeretlen helyzetben is feltalálják magukat.

A valóság- kicsiben

A gyerekek elsősorban a környezetükben látottakat, szülőik példáját utánozzák játékos formában. Ehhez fontos, hogy a szülő ne csak példát nyújtson, de partnerként közre is működjön.

A szerepjátékok ugyanis nemcsak a képzelőerőt fejlesztik: erősítik az empátiát, illetve a szociális kapcsolatok kialakulásában is elengedhetetlen szerepük van. Egyrészt, a kapcsolatteremtő képességet javítja, másrészt pedig együttes cselekvésre ösztönzi a kicsiket.

Szakemberek szerint a szerepjáték közben a gyerekek kettős tudatállapotba kerülnek, azaz teljes beleéléssel a kitalált szerepben gondolkoznak, éreznek és cselekszenek, de egyúttal tudatában vannak a valóságnak. A játék során saját kedvük és szerepük szerint ruházzák fel tulajdonságokkal és érzésekkel a környezetüket, ezért lesz például beteg a plüssmackó, hogy az orvos meggyógyítsa, vagy gondolatban koszos a padló, hogy a takarító felmosson. A sárból dagasztott, vagy műanyag sütemények „kóstolgatása” is egyfajta szerepjáték, aminek a képzelőerő a mozgatórugója. Ahelyett, hogy ezekben a helyzetekben megmagyaráznánk, hogy a macinak nem fáj a hasa, a padlót nem kell felmosni, vagy a süti nem ehető, motiváljuk arra a gyereket, hogy minél szövevényesebbre szője a képzelt szálakat.

A szerepjátékok számtalan pozitív következményéhez az is hozzátartozik, hogy az alap készségeket, mint például a számolás, nagy mértékben fejlesztheti. Játékosan észre sem veszik, mennyi tudás ragad rájuk, és a finommotoros kézügyesség is lényegesen fejlettebb lesz, mint azoknak a gyerekeknek, akik okostelefonon vagy tableten játszanak naphosszat.




Olvasd el többi cikkünket is:

Hogyan dobd fel a kerti játékot: kreatív ötletek a szabadban »

Kilövésre felkészülni! »

Mit hozzon a nyuszi? Húsvéti ajándékötletek »

Összes cikkünkért kattints ide »