Interjú Tóth Zsuzsával, a Bárányfelhő Gyermek Fejlesztőközpont alapítójával és vezetőjével a 2021 Ország Játéka kapcsán

Neked volt kedvenc játékod kiskorodban?

Több kedvencem is volt, mert életkoronként más-más játékba szerettem bele. Kislányként imádtam babázni, gyűjtöttem a plüssöket, de szerettem építeni is. Óriési kedvenc kedvenc volt a Babilon, meg minden, amivel építeni lehetett, fa kockák, vagy akár a LEGO®. Emellett szerettem az elvonulósabb dolgokat is, imádtam könyveket nézegetni.

És megvan még ezek a játékok?

A mesekönyvek közül a “Szutyejev” és a “Sehányéves kislány” ma is megvannak. Néhány kedvenc plüss velem együtt vészelte át a tini korszakomat. Már felnőttként szereztem be újra a Babilont, és persze LEGO®-m is van, ezeket ma is szeretem néha elővenni. Egy részem lehet, hogy gyerek maradt.

Fontos, hogy legyen kedvenc játéka az embernek?

Szerintem az fontos, hogy adott életkorban legyen olyan, amit a legszívesebben veszel elő, ami a leginkább leköt és tudsz hozzá érzelmileg viszonyulni.

Létezik objektív mérőszám arra, hogy mi a jó és mi a nem jó játék? Mik a szempontok neked/ nektek szakembereknek a jó játék kiválasztásában?

Amellett, hogy ez teljesen egyénfüggő, nagyon sokat számít, hogy az életkornak megfelelő játék legyen. És igen, van jó Játék! Az, amelyik a leginkább engedi a fantáziát szárnyalni, az, amiben a legjobban meg lehet élni a szabad játékot, amiben a leginkább a játszó gyerekre/ felnőttre van szükség. Tulajdonképpen bármi lehet jó Játék. Egy autó, egy baba, vagy egy szuper társasjáték. Utóbbiak közül is kiemelném az együttműködést erősítő, vagy a kreativitást szárnyalni hagyó darabokat. Szeretném, ha több játék motiválna mozgásra, legyen az egy ugrókötél egy roller, vagy egy ugróiskola.

Mennyiben változott a gyerekek hozzáállása a játékokhoz az elmúlt 10 évben?

Bizonyos értelemben nagyon sokat változott, bizonyos értelemben semmit. Sokat változott abban, hogy sokkal több - szám szerint több darab- játékuk van a gyerekeknek. Nem könnyíti meg a helyzetet, amikor a nagyon sokból ki kell választani egyet, amivel éppen játszani szeretne. Még az én gyermekkoromban sem volt ilyen bősége a játékoknak, így egy játékra sokkal több idő jutott, és sokkal könnyebb volt választani. Ez nem lehet könnyű a játékgyártóknak sem. A digitális, képernyőn játszható játékok elterjedésével a fantáziát egyre kevésbé használják a gyerekek, hiszen ott semmit nem kell elképzelni, minden az orruk elé van téve. A szellemi restség mellett ezekkel nagyon sokszor együtt jár a fizikai aktivitás hiánya is, így nekem két szempontból is bajosak az effajta játékok. Amiben nem változott, hogy ma is szeretnek a gyerekek építeni, babázni, babakonyhában játszani, autókat tologatni, társasozni, kártyázni, stb. Van, ami nem változik, és ez így van jól!

Te tudnál választani az orszagjateka.hu oldalon a nevezett játékok közül magadnak?

Személyes kedvencem nincs, én már hű maradok a régi kedvenc játékaimhoz, de biztosan valami építőset vagy kreatív játékot választanék!