Hogyan válasszunk társast eltérő korú gyerekeknek?

A társasok dobozán található ajánlás segít a gyermekek életkorának megfelelő játékok kiválasztásban. De mit csináljunk akkor, ha olyan gyerkőcöknek keresünk közös szórakozást, akik között több év a korkülönbség? A kisebbeknek hamar kedvét szegi, ha folyton kikapnak egy összetettebb gondolkodást igénylő játékban az ügyesebb nagytesótól.

A szerencse nem válogat

Az esélyeket kiegyenlíthetjük azzal, ha olyan társasjátékokat választunk, amelyekben leginkább a szerencsén múlik a győzelem. A nagyobbak számára viszont a túlzottan egyszerű játékmenet hamar unalmassá válhat. Így érdemes olyan társasokat választani, amelyek egyszerűbb döntési lehetőségeket hagynak a játékosoknak. A humoros vagy a nagytesóhoz is közelálló tematika is segíthet abban, hogy mindenki élvezze a közös időtöltést.

Kinek jobb a memóriája?

A kisebb gyerekek logikai és stratégiai gondolkodása kevésbé fejlett ugyan, de a memóriájuk biztosan felveszi a versenyt akár a szülőkével is. A rövidtávú memóriára alapuló játékokkal így nyugodtan próbálkozhatunk, mert kiegyenlítettebb lesz a küzdelem.

Csak ügyesen!

Hasonló a helyzet az ügyességi játékokkal is. A Twisterszőnyegen tekergés vagy a Jengatorony óvatos bontogatása egyformán kihívás lesz a család apraja-nagyjának. Az ügyességi és partijáték határán elhelyezkedő társasoknál – például a Fejjel lefelé kihívás esetében – pedig nem is feltétlenül a győzelem a cél, sokkal inkább a közös kacagás.

Egységben az erő

Nem lesznek zavaróak az életkorból adódó különbségek, ha közös a cél. Ha a társasjáték szót halljuk, akkor egyelőre inkább a versengésen alapuló játékokra gondolunk, de már a gyerekek számára is elérhetőek az együttműködést igénylő, kooperatív társasok. Az ilyen típusú játékoknál nem lesz vita abból, ha a kistesó egy kis segítséget kap, hiszen a siker közös érdek.

Nem mindig az egyenlőség a fair

A társasjátékok a tisztességes játék jegyében általában ugyanolyan szabályokat írnak elő minden résztvevőnek. Ezek a törekvések viszont különböző korú gyerekek esetében gyakran épp az egyenlőtlenséget biztosítják, hiszen nem várható el, hogy ugyanazt tudja a két gyermek. Ezt a problémát már több játékfejlesztő is felismerte, így elkezdtek a kisebbeket vagy kevésbé gyakorlott játékosokat segítő szabálymódosítások megjelenni. Ha a játékmenet engedi, akkor mi is kiegyensúlyozhatjuk a küzdelmet néhány háziszabállyal. A Dobble vagy a Grabolo esetében például meg lehet beszélni, hogy a győzelemhez szükséges párok száma életkor szerint fog ezentúl változni.

Az egész család számára élvezetes játék megtalálása biztos igényel majd némi keresgélést, de a gondtalan közös szórakozás megéri az energiabefektetést. A korkülönbség a gyermekek cseperedésével egyre kevésbé lesz hangsúlyos, így fokozatosan több, vita nélkül játszható társasból válogathatunk.

Olvasd el többi cikkünket is:

Hogyan dobd fel a kerti játékot: kreatív ötletek a szabadban »

Kilövésre felkészülni! »

Mit hozzon a nyuszi? Húsvéti ajándékötletek »

Összes cikkünkért kattints ide »